SÜLEYMAN ERÇAL | Tonmaister

        Konya’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini iyi bir derece ile Konya’da bitirdi.  Müziğe olan  ilgisi 7 yaşında bağlama ile başladı. Eğitiminin yanında müzik eğitimine de devam etti. 1995 yılında profesyonel anlamda sahne almaya başladı. 1999 ile 2001 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahmet Şahin Ak hocadan Ud ve nota dersleri aldı. 2000 li yıllardan itibaren bir çok sanatçı ve gruplara Keyboard ile eşlik etti.

 

     Müziğin yanında Müzik teknolojileri ve kayıt sistemlerine olan ilgisi ile beraber 2002 yılında Konya’da Profesyonel Albüm ve Ses Kayıt Stüdyosu kurdu.

 

     Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı 80’e yakın albümde Mix ve Mastering alanında tonmaister olarak görev aldı. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu ile 2004 yılında Zekai Dede Suz-i Dil Mevlevi Ayini albümü ile Topluluğun tüm albüm projelerinde tonmaister  olarak görev aldı. Birçok sanatçının da tonmaisterliğini yürüten Süleyman Erçal 2007 yılında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunda Misafir Sanatçı olarak göreve başladı. Topluluk ile yurt içi ve yurt dışı konserlerinde tonmaister olarak görev yaptı. Topluluğun günümüze kadar çıkan tüm albümlerinin  tonamaisterliğini üstlendi. Her yıl yapılana Şeb-i Arus törenlerinde görev almakta.

 

     Topluluk ile özellikle kültürümüzün aktarılması noktasında AVUSTURALYA ile olan Türk yılı sebebi ile Melbourne Kanberra ve Sidney de yapılan konserlerde görev aldı. Bunun yanında topluluk ile Almanya Fransa Belçika Polonya Katar Bosnahersek Malezya gibi bir çok ülkede Uluslararası konserlerde görev aldı.

 

     Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ANADOLU RENKLERi topluluğu ile avrupanın en prestijli festivali olan EUROPALIA festivali kapsamında BELÇİKA, BOSNAHERSEK, FRANSA ve bir çok Avrupa ülkesinde verilen konserlerde tonmaister olarak görev aldı. Grup ile KATAR ve diğer ülkelerde de konserlere katıldı.

 

     Halen Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunda tonmaister olarak görevini sürdürmektedir.

 

      Hobi olarak ileri derecede teknik elektronik, bilgisayar donanım, stüdyo kurulum ve yazılım bilgisine sahiptir.

 

   Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu olup İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.